Skip Navigation

Defender Athletics

Warrior Run High School

.

Defender Athletics

Warrior Run High School

Defender Athletics

Warrior Run High School

League All-Stars


2013 Fall Pennsylvania Heartland Athletic Conference All-Stars

Football:

Zach Burrows (1st Team Linebacker)

Wyatt Kirkendall (2nd Team Wide Receiver)

Andrew Gummo (2nd Team Offensive Line)

Aaron McCollum (2nd Team Defensive Line)

Wyatt Kirkendall (2nd Team Defensive Back)

Academic All-Stars

Alex Kern

Kyle Blanchard

Frankie James

Jake Rohm

Girls Soccer

Chloe Eisenhuth (1st Team Midfield)

Sarah Grow (1st Team Midfield)

Laura Bastian (1st Team Defense)

Olivia George (2nd Team Forward)

Maddison Bennett (2nd Team Defense)

Academic All-Stars

Mackenzie Hays

McKenna Beyer

Maddie Beyer

Madi Welliver

Laura Bastian

Madison McConnell

Lanie Urbanski

Rachel Grow

Chloe Eisenhuth

Olivia George

Tori Ross

Sarah Grow

Boys Soccer

Elias George (1st Team Forward, All-State Selection)

Alex Wehr (1st Team Midfield)

Masen Wagner (1st Team Midfield)

Chase Snyder (1st Team Defense)

Jason McWilliams (2nd Team Goal Keeper)

Academic All-Stars

Masen Wagner

Kylan Trivelpiece

Chase Snyder

James Hamm

Konnor Sidler

Field Hockey

Sarah Vermilya (1st Team Forward)

Mackenzie Trometter (1st Team Goal Keeper

Amelia Kramer (1st Team Defense)

Lynn Vermilya (2nd Team Midfield)

Academic All-Stars

Blyss Bieber

Colby Haas

Amelia Kramer

Rachel Hartman

Kylee Nicholas

Madi Snyder

Mackey Trometter

Leslie McManus

Lindsey Hartman

Lauren Bleistein

Cross Country

*Girls Cross Country Division III League Champions

Lindsey Hartman (1st Team)

Corinne Thomas (1st Team)

Emily Webb (1st Team)

Kyle Jeremiah (1st Team)

Spencer Williamson (1st Team)

Alexa Randall (2nd Team)

Darren Webb (2nd Team)

Academic All-Stars

Corinne Thomas

Emily Webb

Cailyn Pfleegor

Golf

*Golf Division III League Champions

*Brad Peace (Division III Coach of the Year)

Jared Bender (1st Team)

Jacob Lenhart (1st Team)

Tyler Meehan (2nd Team)

Mackenzie Mathna (2nd Team)

Academic All-Stars

Jared Bender

Jacob Lenhart

Mackenzie Mathna

2013-14 Winter Pennsylvania Heartland Athletic Conference All-Stars

Girls Basketball

Steph Shamburg (1st Team)

Abby Fisher (1st Team)

Madi Welliver (2nd Team)

Wrestling

Eric Hunt (1st Team 113 lbs.)

Bradly Styer (1st Team 120 lbs.)

Zack LeBarron (2nd Team 126 lbs.)

Brian LeBarron (2nd Team 132 lbs.)

Elias George (2nd Team 160 lbs.)

2014 Spring Pennsylvania Heartland Athletic Conference All-Stars

Baseball

Hunter Raup (2nd Team Outfield)

Connor Pellitier (2nd Team Catcher)

Softball

Gabby Heiss (2nd Team Outfield)

Track and Field

*Boys Division 3 League Champions

*Girls Division 3 League Champions

*Scott Hoffman Division 3 Girls Coach of the Year

*Shaun Landis Division 3 Boys Coach of the Year

Keely Laidacker, Erika Landis, Sarah Grow, Tori Ross (1st Team 3200 Meter Relay)

Tori Ross (1st Team 1600 Meter Run)

Sarah Grow (1st Team 1600 Meter Run)

Tori Ross (1st Team 800 Meter Run)

Sarah Grow (2nd Team 800 Meter Run

Tori Ross (1st Team 3200 Meter Run)

Corrine Thomas (2nd Team 3200 Meter Run)

Sarah Grow, Keely Laidacker, Rachel Grow, Tori Ross (2nd Team 1600 Meter Relay)

Mackenzie Mathna (2nd Team High Jump)

Steph Shamburg( 2nd Team Shotput)

Steph Shamburg (1st Team Discus)

Steph Shamburg (1st Team Javelin)

Hunter Confair, Darren Webb, Alex Wehr, Kyle Jeremiah (2nd Team 3200 Meter Relay)

Elias George (1st Team 400 Meter Run)

Nick McCormack (2nd Team 300 Int. Hurdles)

Elias George (2nd Team 200 Meter Run)

Spencer Williamson (2nd Team 3200 Meter Run)

Elias George, Kyle Jeremiah, Zachary Swartz, Hunter Confair (2nd Team 1600 Meter Relay)

Jared Mchenry (1st Team Pole Vault)

Noah Rosencrans (1st Team Shotput)

Noah Rosencrans (1st Team Discus)

Jake Rohm (1st Team Javelin)

 

2014 Fall Pennsylvania Heartland Athletic Conference All-Stars

Aaron McCollum( 1st Team Offensive Line)

Matt Truckenmiller( 1st Team Tight End)

Zach Divers( 1st Team Defensive Line)

Wyatt Kirkendall( 1st Team Defensive Back)

Jake Rohm(2nd Team Wide Receiver) 

William Michael(2nd Team Running Back)

Tyler Nicholas(2nd Team Defensive Line)

Ted Bender(2nd Team Linebacker)

William Michael(2nd Defensive Back)

Academic All-Stars

Jake Rohm

Matt Truckenmiller

Zach Smith

Frank James

Ty Kirkner

Kyle Blanchard

Girls Soccer

Erika Landis(1st Team Forward)

Gabby Heiss(1st Team Defender)

Olivia George(2nd Team Forward)

McKenna Beyer(2nd Team Midfield)

Rachel Grow (2nd Team Midfield)

Madi Welliver(2nd Team GK)

Academic All-Stars

McKenna Beyer

Olivia George

Madi Welliver

Lanie Urbanski

Rylie Urbanski

Madison McConnell

Jane James

Maddie Beyer

Latricia Yocum

Emma Burrows

 

 

 


Boys Soccer

Academic All-Stars

Konnor Sidler

Kylan Kurtz

Tucker Hays

Field Hockey

Tianni Reibsome(2nd Team Midfielder)

Alyssa Snyder(2nd Team Defender)

Macky Trometter(2nd Team GK)

Academic All-Stars

Rachel Hartman

Holly Jones

Cassy Brungard

Madison Snyder

Cross Country

*Corey Dufrene Boys and Girls Division III Coach of the Year

*Girls Cross Country Division III Champions

Tori Ross(1st Team)

Corinne Thomas(1st Team)

Haley Walters(2nd Team)

Emily Webb(2nd Team)

Darren Webb(1st Team)

Dallas Blickley(2nd Team)

Cassidy Hoffman(2nd Team)

Academic All-Stars

Cassidy Hoffman

Darren Webb

Emily Webb

Tori Ross

Lauren Bleistein

Kearstyn Cook

Bryce Woland

Chloe Sees


Golf

*Brad Peace Division III Coach of the Year

*Division III Golf Champions

Jared Bender(1st Team)

Jake Lenhart(1st Team)

Vince Bender(1st Team)

Tyler Meehan(2nd Team)


2014-2015 Winter Pennsylvania Heartland Athletic Conference All-Stars

Girls Basketball

Abby Fisher (1st Team)

Academic All-Stars

Boys Basketball

Lance Pealer (2nd Team)

Academic All-Stars


Wrestling

Zack LeBarron (1st Team 138lbs)

Tyler Hornberger (1st Team 152lbs)

Trey Heiss (1st Team 106/113lbs)

Brett Boush (2nd Team 160lbs)

Jeremy Hanford (2nd Team 120/126lbs)

Eric Hunt (2nd Team 126/132lbs)

Academic All-Stars

Kylan Kurtz

Jeremy Hanford

Ty Kirkner

Hunter Bohannon

 

2016 Fall All-Stars

Cross Country -Girls First Team

Tori Ross 

Haydn Wilkins

Second Team-Girls

Taylor Williams

Cadee Wood

First Team-Boys

Cassidy Hoffman

Second Team-Boys

Damien Moser

Bryce Woland

?Football-First Team

Gage Anzulavich

Second Team

Noah Showers

Girls Soccer- First Team

Lanie Urbanskie

Gabby Heiss

?Second Team

Rylie Urbanskie

?Latricia Yocum

?Emma Burrows

Madi Welliver

?Boys Soccer-First Team

Cody Rogers

Hunter Confair

?Jordan Morrison

Second Team

Collin Warburn

?Kylan Kurtz

Tucker Hays

Field Hockey-First Team

Alyssa Snyder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



https://warriorrunhighschool.bigteams.com
Advertisement Advertisement